konsultacje medyczne

Dr n. med. Artur J. Bogucki

ortopeda, specjalista rehabilitacji

BOSTOŃSKI SYSTEM ORTOTYCZNY

prosta metoda nieoperacyjnego leczenia skoliozy

Co to jest skolioza? www.skolioza.com
Kiedy skolioza narasta?
Kiedy masaże?

 

  2003.03.08

 wdrożono

 leczenie  

2003.10.27  

wynik        

                                                          półrocznego   leczenia      

Kiedy ćwiczenia?
Kiedy gorset?
KIEDY OPERACJA
Kontakt

Strona główna

Kiedy operacja?

   Leczenie operacyjne stosowane jest u tych pacjentów ze skoliozą, u których nie udało się powstrzymać narastania deformacji. Z badań porównawczych wynika, że jeżeli skrzywienie boczne jest większe niż 50˚ to wszelkie leczenie nieoperacyjne może skorygować skrzywienie tylko czasowo, a po zakończeniu leczenia skrzywienie powraca i dalej się nasila. Dlatego pacjenci ze skrzywieniami większymi niż 50˚, które samoistnie się nasilają są kwalifikowani do leczenia operacyjnego.

   Leczenie operacyjne polega na unieruchomieniu kręgosłupa w pozycji skorygowanej przy użyciu prętów przykręconych do kości śrubami i usztywnieniu kręgosłupa czyli doprowadzeniu do zrostu poszczególnych kręgów. Niekiedy chirurg musi użyć tak dużej siły do skorygowania skrzywienia, że poza zastosowaniem implantów celem utrzymania korekcji, pacjent wymaga dodatkowego zabezpieczenia gorsetem.

   Usztywnienie kręgosłupa w pozycji skorygowanej powoduje wyłączenie ruchomości kręgosłupa i pracy mięśni. Z upływem czasu mięśnie ulegają zanikowi z nieużywania, a kręgi zrastają się ze sobą.

   Po uzyskaniu zrostu poszczególnych kręgów w jedną całość (zamienieniu kręgosłupa w kij bambusowy) można jest usunąć konstrukcję podtrzymującą kręgosłup w pozycji skorygowanej, gdyż nie ma już ruchomości kręgosłupa ani mięśni, zatrzymano wzrastanie kręgosłupa i skrzywienie nie będzie się pogarszać.

początek